- O prepustení novorodenca ihneď telefonicky informujte obvodného lekára dieťaťa a dohodnite sa s ním na termíne prvého vyšetrenia novorodenca. Nezabúdajte na odporúčania uvedené v prepúšťacej správe novorodenca.
- Materské mlieko je najlepšia výživa pre Vášho nového člena rodiny. Po príchode domov dojčite bábätko „na požiadanie“. Majte na pamäti, že novorodenec by prvé týždne mal mať prestávku v kŕmení maximálne 4 hodiny, tzn. dieťatko by malo byť dojčené aspoň 6-10x za 24 hodín.
- Plne dojčené bábätko by malo mať v priebehu celého dňa 6 – 7 plne pomočených plienok. Prvé dni môže mať moč červeno-oranžové sfarbenie pripomínajúce krv. Ide len o zahustený moč, ktorý sa zvýšeným príjmom mlieka postupne upraví. Frekvencia stolice je rôzna, môže byť niekoľkokrát denne alebo len raz v priebehu týždňa. Konzistenciou a farbou pripomína praženicu.
- Tzv. „ublinkávanie“ (alebo gastroezofágový reflux) je v novorodeneckom veku časté, dávajte pozor na správnu techniku dojčenia. Pri častom ublinkávaní dávajte bábätko do zvýšenej polohy, aby si mohlo „odgrgnúť“.
- V stravovaní dojčiacej mamičky nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Pri ťažkostiach s dojčením sa môžete obrátiť na laktačné poradkyne.
- Koža novorodenca je prvé týždne veľmi priepustná a citlivá, za normálnych okolností nevyžaduje preventívne používanie kozmetických prípravkov. Suchú kožu je vhodné ošetriť Vazelínou alebo pridaním olejového roztoku do kúpeľa. Môže sa objaviť tzv. novorodenecký exantém – ide o bežnú kožnú reakciu, červené fľaky rôznej veľkosti a na rôznych miestach, ktoré postupne vymiznú. Nevyžadujú si žiadne špeciálne ošetrenie.
- Medzi možné nálezy u novorodencov patrí aj zdurenie prsnej žľazy – možné u oboch pohlaví a výtok z pošvy u dievčatiek v prvých 2 týždňoch života. Sú to hormonálne reakcie, ktoré vymiznú spontánne po odbúraní hormónov z organizmu novorodenca.
- Kúpať novorodenca by ste mali aspoň raz v priebehu 2-3 dní, avšak denne umývajte tvár, oblasť pod krkom, ruky, genitál a zadok. Voda by mala mať teplotu tela, teda 37°C – 38°C. Ak sú nechty dlhé, možno ich ostrihať ostrými nožnicami, na rukách do oblúku, na nohách rovno.
- Pri prebaľovaní sa snažte minimalizovať používanie vlhčených obrúskov, uprednostnite umývanie pod tečúcou vodou. U dievčat nezabúdajte vyčistiť oblasť medzi veľkými a malými pyskami, genitál chlapca opláchnite čistou vodou, predkožku penisu nepreťahujte. Na oblasť konečníka používajte krém určený na starostlivosť o plienkovú oblasť.
- Pupočný pahýľ väčšinou odpadne do 14 dní. Kým sa tak stane, ošetrujte ho denne 3% peroxidom vodíka, po odpadnutí nechajte voľne sušiť. V deň odpadnutia pupočného pahýľa dieťatko nekúpte, ak to nie je nutné. Od nasledujúceho dňa pupok ošetrujte (peroxidom) do úplného zhojenia. Na pupok neaplikujte žiadne masti a zásypy. Ak je pupok alebo jeho okolie začervenané viac ako 1 deň, upovedomte o tom ošetrujúceho lekára dieťaťa, prípadne navštívte detskú pohotovostnú službu.
- Výtok z očí môžete ošetrovať vhodným očným roztokom. Ak výtok pretrváva viac ako 3 dni, vyhľadajte lekára.
- Bábätká od narodenia postupne otužujte. Po prepustení z nemocnice je vhodný denný pobyt vonku, dieťa je nutné obliecť adektvátne k počasiu. Deti do 1 roku nevystavujte priamemu slnku. Počas zimy, aj pri mínusových teplotách, je vhodné kočíkovať dieťa pri dostatočnom oblečení a nezabudnúť natrieť tváričku bábätka vhodným ochranným krémom. Vyhýbajte sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí (rodinné oslavy, obchody, iné verejné miesta).
- Na nevyhnutný transport novorodenca používajte schválené autosedačky, nenechávajte dieťa v autosedačke bežne spať.
Syndróm náhleho úmrtie dojčaťa (SIDS)
– ide o náhle, neočakávané úmrtie dieťaťa v spánku v prvom roku života. Najúčinnejšie možno SIDS predísť režimovými opatreniami:
- bábätko by malo spať na rovnej tvrdšej podložke (bez vankúša) na chrbátiku
- vyhnite sa prehrievaniu a podchladzovaniu bábätka – dieťa by malo spať v izbe s primeranou teplotou, počas spánku by malo byť ľahko oblečené a nemalo by byť nadmerne zabalené
- v okolí spiaceho dieťaťa by sa nemali nachádzať mäkké predmety ako napr. vankúše, paplón alebo plyšové hračky,
- nikdy nenechávajte dieťa „vyplakať“. Metóda vyplakania preukázateľne zvyšuje u dieťaťa hladinu stresu,
- v miestnosti, kde dieťa spí dostatočne vetrajte, nefajčite a nevpúšťajte sem domáce zvieratá
Lekárnička :
- vitamín D – odporúčame každému novorodencovi, ak nie je uvedené v prepúšťacej správe inak, podávať vitamín D v dávke 400 – 1000IU od 2. týždňa života do minimálne konca prvého roka
- vitamín K (Kanavit) sa podáva novorodencom, ktorí sú prevažne dojčení (materské mlieko obsahuje málo vitamínu K) a to 1 kvapka týždenne do veku 12 týždňov.
Vitamín K aj D sú rozpustné v tukoch, preto ich treba podávať na lyžičke spolu s mliekom (nie s čajom, vodou, ani nie do fľaše).
- teplomer – rektálny
- antipyretikum – liek proti teplote je vhodný podať u dieťaťa pri teplote nad 38,5°C, buď vo forme čípku (paracetamol) alebo pri dojčatách a väčších deťoch vo forme sirupu.
- kvapky do nosa – na báze soľných roztokov – používať v prípade upchatého nosa, (novorodenec dýcha prevažne nosom)
- očné kvapky – pri výtoku z očí
Želáme Vám dni plné radosti s Vašim bábätkom.
Kolektív Neonatológie FNTN