Info pre rodičov

Rodičia nie sú návšteva, sú súčasťou starostlivosti o našich pacientov👼

Návštevy súrodencov a starých rodičov na JIS-ke a Oddelení predčasne narodených novorodencov formou roomig in sú u nás vítané.👪

Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko

Milé mamičky, ak si lámete hlavu nad tým, čo bude Vaše novorodeniatko potrebovať v nemocnici, odpoveď je stručná – jednorázové plienky cca 30ks, krém na zadoček a vlhčené obrúsky. Všetko ostatné Vám zabezpečí naša klinika. Po bondingu Vám dieťatko oblečieme a zabalíme do perinky z nášho oddelenia. Na izbe v skrinkách budete mať nachystané náhradné oblečenie, prípadne Vám ho donesie novorodenecká sestra. Rovnako tak aj látkové plienky. Každý deň sa o výmenu starajú naše sanitárky. Ak by bábätko počas hospitalizácie potrebovalo nejaké lieky – napr. peroxid vodíka na pupočník, alebo roztok na čistenie očiek, bude to zabezpečené našou klinikou. Vlastné oblečenie pre bábätko, deku a autosedačku (vajíčko) na cestu domov stačí, keď Vám prinesie partner v deň prepustenia.
V prípade predčasne narodených detí, ktorých hospitalizácie trvá dlhšie, sa s Vami o “potrebách” bábätka budeme rozprávať osobne.

Kompletný zoznam, čo si so sebou zobrať do nemocnice nájdete na internetovej stránke Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín: tu.

Sprievodca hospitalizáciou novorodenca na našej klinike

Sprievodca hospitalizáciou novorodenca na JRSN/JISN

Odporúčania pre rodičov pri prepustení novorodenca z nemocnice

Laktačné poradenstvo

Prepustenie novorodenca po 48 hodinách

Štandardná dĺžka hospitalizácie zdravého donoseného novorodenca bez rizík je 72 hodín (tj. plné 3 dni), prípadne podľa zdravotného stavu novorodenca aj dlhšie. Po 48 hodinách sa na našej klinike prepúšťajú tzv. “bezrizikoví” novorodenci, ktorí spĺňajú všetky nasledovné podmienky: 

  • zdravý donosený novorodenec, ktorý mal dobrú popôrodnú adaptáciu
  • mamička je druhorodička alebo viacrodička
  • novorodenec má primerané životné funkcie – akcia srdce, dýchanie, močenie, stolica…
  • novorodenec má primeraný príjem stravy – či už sa dojčí (preferované) alebo je kŕmený z nejakého dôvodu z fľaše
  • novorodenec nemá popôrodný hmotnostný úbytok viac ako 10% z pôrodnej hmotnosti
  • novorodenec má primeranú žltačku v čase prepustenia

Ďalšou „podmienkou“ je kontrola novorodenca vo veku  72 – 96 hodín života (tj. zvyčajne na ďalší deň po predčasnom prepustení) na našej Neonatologickej klinike. Vtedy kontrolujeme celkový zdravotný stav novorodenca, novorodeneckú žltačku, hmotnosť a realizujeme Skríning “suchej kvapky krvi” (odber 4 kvapiek krvi na metabolické a iné ochorenia, ktorý je zo zákona povinným skríningovým vyšetrením práve vo veku 72-96 hodín života dieťaťa).

Zapožičanie monitoru dychu

Neonatologická klinika poskytuje mamičkám možnosť zapožičať si monitor dychu v rámci služby Nadácie križovatka v projekte „Mamička dýcham“. Naša klinika je sprostredkovateľom tejto služby. Zapožičiavajú sa monitory značky BabySense od výrobcu Hisense ltd. Monitor dychu sa zapožičiava počas pracovných dní v čase od 7:00 hod. do 15:00 hod. V prípade záujmu, treba požiadať sestru, ktorá sa stará o Vášho novorodenca, tá informuje kompetentnú osobu – v našom prípade dokumentačnú sestru, prípadne staničnú sestru. Tá vás následne informuje o podmienkach zapožičania. Najkratšia možná výpožičná doba je 6 mesiacov. V prípade záujmu je možné túto dobu predĺžiť. V tom prípade treba kontaktovať priamo Nadáciu križovatka.
Sumu je možné uhradiť buď šekovou poukážkou, alebo prevodom z účtu (internet banking). Nie v hotovosti.
Cenník zapožičania monitoru dychu:

Obdobie v mesiacochCena
648 €
756 €
864 €
972 €
1080 €
1188 €
1296 €

Projekt požičiavania je výhradne pre občanov SR s trvalým pobytom na území SR. Výnimka môže byť uvedená, pokiaľ sa záujemca, ktorý nie je občanom SR preukáže dokumentom o jeho povolenom pobyte na území SR, teda vie udať kontakt/slovenskú adresu do zmluvy. Za monitor musí vyplatiť plnú sumu a to 157 €, z ktorej bude vrátená časť takej sumy, o koľko sa zníži táto suma za dobu zapožičania (napr. po 6 mesiacoch sa vráti čiastka 109 €). Platia tak rovnaké podmienky za dobu zapožičania – minimálne 6 mesiacov a suma 48 €. Pri spisovaní zmluvy je potrebné udať presnú adresu, telefonický kontakt, mail a číslo občianskeho preukazu. 

Pri preberaní monitora informujeme o podmienkach vrátenia a základnej obsluhe monitora. Monitory je možné vrátiť poštou (kuriérom) na adresu Nadácie križovatka Bratislava, alebo osobne k nám na Neonatologickú kliniku FN Trenčín na 4. poschodie.

Monitory preberáme počas pracovných dní v čase od 7:00 hod. do 15:00 hod. Prípadné ďalšie doplnkové informácie môžete nájsť na stránke www.nadaciakrizovatka.sk