Ako pomôcť

Pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti sú potrebné
— prístrojové vybavenie – tak ako sa mení medicínske poznanie, mali by sme aj my kráčať s dobou a používať najlepšiu prístrojovú techniku
— adekvátne školený personál – podporujeme sústavné vzdelávanie zamestnancov
— zariadenie oddelenia – v krajšom prostredí sa všetci cítime lepšie

Svet nehýbu len peniaze, svet hýbu dobrí ľudia s vôľou a chuťou pomôcť 🙂

Prispieť môžete na číslo účtu:

IBAN: SK35 8330 0000 0020 0201 7577

Informácie ako môžete darovať 2% z dane nájdete tu.

Tu je pár nápadov, čo by naša klinika potrebovala. Ak máte iné zručnosti a možnosti,  takmer určite ich využijeme:

  • Kongres/kurz pre zdravotnú sestru/lekára

Sústavné vzdelávanie je nevyhnutné pre prvotriednu starostlivosť, každý kongres či kurz ale niečo stojí.  Ak nás chcete podporiť v ďalšom vzdelávaní, veľmi to privítame. Aj vďaka Vám budeme lepší! Momentálne by sme chceli vďaka OZ Novorodenček TN zabezpečiť Základný kurz pre laktačné poradkyne pre 2-3 sestričky pracujúce na oddelení fyziologických novorodencov, ktoré sa najviac venujú podpore dojčenia. Aktuálne máme na oddelení v pracovnej dobre 2-4 laktačné poradkyne, ale radi by sme tento počet zvýšili. Laktačný kurz “Príprava profesionálneho laktačného konzultanta” je rozdelený do 4 modulov, prebieha počas 1 školského roka a jeho cena je približne 650€.

  • Nábytok

Odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť – či už skrinky na oblečenie do šatne pre sestry, malá kuchynská linka na lekársku izbu, policový regál na knižnicu pre mamičky na Oddelení predčasne narodených novorodencov a iné. Plánujeme rekonštrukciu izby sestier aj lekárov, takže nový nábytok sa zíde.

  • Oblečenie

Obzvlášť potrebné je oblečenie pre predčasne narodené deti (veľ. 44-50). Ak ste mali predčasniatko a z oblečenia už vyrástlo, môžete ho doniesť na našu kliniku. Oblečenie pre donosených novorodencov (veľ. 50-56) máme vďaka darom mamičiek dostatok. 

  • Hniezdo pre bábätko

Tzv. hniezdo poskytuje bábätku pocit bezpečia, pohodlia a komfortu, udržuje ho v prirodzenej polohe a tiež pomáha udržať teplotný komfort bábätka. Vytvára pocit, akoby bol novorodenec ešte stále v brušku mamičky. Tieto hniezda vyrába česká firma Neobed a sú štandardom takmer vo všetkých pericentrách u našich susedov. Sú vyrobené z mäkkého a príjemného materiálu, súčasťou verzie pre extrémne nezrelých novorodencov sú tzv. obíjmacie ruky, ktoré ako náruč rodiča objíme bábätko. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a ich cena sa pohybuje od  72€ do 172€. Na našom oddelení máme teraz len 2 tieto hniezda a používame ich pri starostlivosti o najkrehkejších novorodencov narodených v 28. – 32. týždni tehotenstva.  

  •   Polohovacie stoličky na klokankovanie

Klokankovanie je kontakt “koža na kožu” medzi rodičom a novorodencom. Zlepšuje ventilačnú (dychovú) stabilitu a stabilitu krvného obehu, termostabilitu, celkovú dĺžku spánku a neurologický vývin bábätka. Zároveň má priaznivý vplyv na vytvorenie si vzťahu mamičky s bábätkom a pozitívne vplýva na rozvoj laktácie. Tieto zázračné momenty sa snažíme dopriať aj predčasne narodeným novorodencom hospitalizovaných na Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Na to, aby sme rodičkám po pôrode pri klokankovaní zabezpečili dostatočný komfort, by sme potrebovali polohovateľné kreslá / stoličky. Klokankovanie by malo trvať minimálne 1 hodinu, preto je dôležité, aby sa žena cítila pohodlne, mohla sa oprieť (vrátane hlavy) a vyložiť si nohy.

  • Detektor ciev novorodenca

Prístroj slúži na zviditeľnenie ciev. Väčšina novorodencov na Jednotke intenzívnej starostlivosti potrebuje infúziu a tento prístroj pomáha uľahčiť zavedenie kanyliek do jemných ciev novorodenca. Cena uvedeného typu je okolo 380 eur