Hoci sa jej mnohí obávajú, v skutočnosti je to u väčšiny novorodencov úplne normálny, zdravie neohrozujúci stav 🙂
Najčastejšie sa totiž jedná o tzv. FYZIOLOGICKÚ ŽLTAČKU, ktorá sprevádza väčšinu donosených novorodencov v popôrodnom období a nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie ani predĺženie hospitalizácie. 🙂
Jedná sa o žlté sfarbenie kože a slizníc, ktoré je spôsobené uvoľnením žltého farbiva (bilirubínu) z červených krviniek po narodení. Typicky nastupuje na 2. deň života a trvá rôzne: niekoľko dní až týždňov, obzvlášť dlhšie trvá u predčasne narodených novorodencov, u plne dojčených detí môže trvať až 12 týždňov.
Vyšetrenie žltačky je pohľadom na kožu dieťaťa a neinvazívne – „ťuknutím na kožu“- prístrojom podobným teplomeru (tzv. bilirubinometrom).
PATOLOGICKÁ HYPERBILIRUBINÉMIA
• je žltačka, ktorú je potrebné liečiť
• Vyšetrenie: stanovenie hodnoty bilirubínu z krvi
• Príčinou tejto žltačky môže byť najčastejšie: niektoré typy nezhody medzi krvnými skupinami matky a novorodenca, predčasné narodenie, infekcia ale aj dehydratácia, početnejšie modrinky na tele dieťaťa a iné…
LIEČBA ŽLTAČKY
- prebieha pomocou svietenia modrým svetlom: dieťatko leží takmer “nahé” len v plienke, má prekryté oči a svieti naň “modré” svetlo presne stanovenej vlnovej frekvencie a intenzity. Samozrejme má prestávky na prebaľovanie a dojčenie/kŕmenie.
- Dĺžka liečby je rôzna: od niekoľko hodín až po niekoľko dní – väčšinou s prestávkami. Niekedy je potrebná aj infúzna liečba.
- Liečbu začíname a ukončujeme podľa hodnoty žltého farbiva (bilirubínu) v krvi, ktorú hodnotíme podľa grafov, ktoré závisia od veku novorodenca a tiež od týždňa tehotnosti, kedy sa dieťa narodilo.
- Teda nie je možné povedať jednu všeobecnú hodnotu, pri ktorej majú ísť všetci novorodenci “pod modré svetlo”..
Na našej klinike prebieha liečba žltačky novorodenca na roomingu – t.j. na izbe spolu s matkou bez separácie dieťatka🙂