Milé mamičky,
počas pobytu na našom oddelení máte k dispozícii k zapožičaniu niekoľko pomôcok na nosenie Vašich bábätiek. Dovoľujeme si však upozorniť, že pri zapožičiavaní majú prednosť novorodenci, ktorí sú na našej klinike hospitalizovaní dlhšie.
- elastická šatka – vhodná pre všetkých novorodencov
- šatkový nosič – vhodný pre všetkých novorodencov
- „klasický“ nosič na spony – veľkosť pre predčasne narodené bábätko
- „klasický“ nosič na spony- veľkosť pre donosené bábätko
V prípade záujmu prosím oslovte lekára alebo ošetrujúcu sestru. V prípade dostupnosti Vám vybratú pomôcku radi zapožičiame. Návody na použitie sú k dispozícii buď na Vašej izbe alebo na vyžiadanie (šatkový nosič), prípadne Vám pomôžeme. Nemusíte sa obávať, bábätku nemôžete ublížiť, stačí to raz dva krát vyskúšať, aby ste získali trochu prax. Prípadne si prečítajte náš informačný materiál k Noseniu detí, ktorý je k dispozícii na izbách na Oddelení predčasne narodených detí.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s Vašim dieťatkom.
Fakty o nosení a výhody nosenia: 🙂
– úzky kontakt dieťaťa s matkou/otcom = úzka psychická väzba
– ľahký prístup k prsníku a saniu – lepšie hmotnostné prírastky
– zvýšená sekrécia hormónu oxytocínu matky pri častom dráždení prsníka ako prevencia laktačnej psychózy a popôrodnej depresie matky
– nosené deti sú od narodenia pokojnejšie, menej plačú – dochádza k bezprostrednému naplneniu NIELEN Biologických ale aj sociálnych potrieb (teplo, kontakt, výživa, starostlivosť a pozornosť matky, event. otca)
– prevencia dojčenských kolík – tlak na bruško a poloha v šatke zlepšujú peristaltiku (pohyb) čriev
– dieťa počuje matkin dych a tep, vníma rytmické pohyby pri chôdzi = obdoba s obdobím pred narodením
– včasná „socializácia“ dieťaťa – v semivertikálnej či vertikálnej polohe má väčší rozhľad a viac impulzov, nosené deti sa stávajú skôr „nezávislými“, skoro preukazujú „samostatnosť“ v dosahovaní potrieb (dojčenie a pod.)
– skorší psychický vývoj (hojné zmyslové vnemy, skúsenosti, rozvoj svalového tonusu a rovnováhy, skoré učenie)
– prevencia plagiocefálie (oploštené záhlavie u detí ležiacich na chrbte)
prevencia rizika SIDS („syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa“ )
– poloha žabky, (čiže nožičky do tvaru písmena M) – je správna poloha pre vývoj bedrových kĺbov, prevencia vykĺbenia bedrových kĺbikov u dojčiat
– Človek po narodení nie je schopný samostatného pohybu v priestore, plne závisí na starostlivosti inej osoby
– Nosenie je prastará metóda,ktorú ľudia na celom svete využívali a využívajú na nosenie/transport, ale aj kŕmenie, chránenie dojčiat ale aj batoliat a moderná spoločnosť ju v posledných rokoch znovu objavila
– ! odborné pediatrické spoločnosti schvaľujú nosenie detí (a to vrátane novorodencov, aj predčasne narodených) za podmienky, že dieťa je nosené správne (viď nižšie).
AKO SPRÁVNE NOSIŤ ? Ergonomická poloha dieťaťa:
– V správnej nosiacej pomôcke: Šatka pevná/elastická, nosič šatkový, ergonomický nosič klasický- na spony
– Dieťa otočené smerom k nosiacej osobe
– Hlavička opretá o hrudník nosiacej osoby a otočená na bok, aby mohlo voľne dýchať
– Dieťa umiestnené v takej výške, aby čelo dieťaťa bolo blízko brady nosiacej osoby (aby mu mohla dať pusu na čelo)
– U novorodenca chrbtica zaguľatená- v tvare C
– Poloha nôh do tvaru „M“/žabia poloha: nohy v bedrovom kĺbe rozkročené, kolienka smerujú hore nad zadočkom , látka nosiacej pomôcky musí siahať od kolienka po kolienko.
– Dostatočná veľkosť overalu- aby neťahalo nožičky
– Nosiaca osoba: Rovnomerne/symetricky rozložené pásy látky/popruhy
Mýty o nosení: 🙂
- „Dieťa si zvykne na nosenie“
Dieťa bolo nosené 9 mesiacov, na blízkosť matky/jej tep/dych/pohyb je už dávno naučené a zvyknuté a práve preto tak potrebuje blízkosť ďalšej osoby 🙂
- „Pokazím si chrbticu“
Pri správnom použití nosiacej pomôcky sa hmotnosť dieťaťa rozloží rovnomerne, dokonca vedie nosiacu osobu k vyrovnanému postoju a bráni „hrbeniu sa“. Správne nosenie dieťaťa do 10-15 kg by nemalo spôsobovať ťažkosti. 🙂 - „Pokazím chrbticu dieťaťu“
Ergonomická poloha v nosiacej pomôcke napodobňuje polohu dieťaťa v maternici a zároveň umožňuje s rastúcim vekom postupné narovnanie chrbtice 🙂 - „Poškodím bedrové kĺby dieťaťu“
Práve naopak – správna poloha nôh v nosiacej pomôcke je prevenciou pred vykĺbením bedrových kĺbikov a napomáha ich správnemu vývoju. 🙂 - „Neudusí sa tam?“
Pri dodržaní správnej polohy sa neudusí, naopak dych a pohyb matky stimuluje dieťa a je prevenciou apnoických páuz (zástav dýchania) u dieťaťa – zvlášť u predčasne narodeného 🙂 - „Novorodenec by mal byť na rovnej podložke či?“
Áno, aj. Novorodenci ale potrebujú aj zmeny polohy, iný výhľad, kontakt… 🙂 - „Plačom si dieťa trénuje pľúca“
Možno, ale zároveň plač je pre dieťa jediný spôsob ako si volá o pozornosť /jedlo/ prebalenie a to že časom prestane plakať znamená, že je vyčerpané a rezignuje, že sa časom naučilo, že pomoc aj tak nepríde. Plač je aj stres a stres nikomu nerobí dobre.
Riziká nosenia: :-/
- riziká úrazov – pád rodiča s dieťaťom v šatke, náraz o nábytok, dvere, väčší akčný dosah dieťaťa (naprv. na kachle, horúcu vodu, vyššie položené predmety a pod.)
- riziko asfyxie (zadusenie dieťaťa) v nevhodnom závese – predklon hlavičky, upchatie úst a nosa telom matky alebo látkou šatky
- zvýšená kazivosť chrupu u detí, ktoré „neustále“ cmúľajú bradavku
Ako obmedziť riziká:
– vertikálny záves so širokou oporou zadočku a stehien
– „žabia“ poloha s nožičkami naširoko
– striedanie strán, na ktoré je dieťa nosené
– dostatočný priestor, kde sa nosiaca osoba s dieťaťom v nosiči/šatke pohybuje
– pevná fixácia dieťaťa v šatke/nosiči (správna technika používania)
– typ závesu, veľkosť a poloha dieťaťa musí umožniť dostatok priestoru na dýchanie a voľný prístup k dýchacím cestám
– „primeraná“ doba nosenia detí, určite nemožno odporučiť nosenie dieťaťa v šatke celý deň!! Nosenie detí v šatke či závese teda nemôže nahrádzať spontánnu pohybovú aktivitu dieťaťa.