Laktačné poradenstvo

Milá mamička,
srdečne Vám blahoželáme k narodeniu Vášho dieťatka. Dojčenie je to najlepšie čo môže mama ponúknuť svojmu dieťatku ako štart do života.
Pre úspech dojčenia je dôležité nielen Vaše osobné rozhodnutie, ale aj Vaše informácie a tiež odborná pomoc a podpora zdravotníkov.

Tento edukačný materiál bol vytvorený ako sprievodca dojčením na našej klinike. Jeho cieľom je, aby ste získali čo najviac užitočných teoretických
a praktických informácií k problematike dojčenia. Súčasne by Vám mal
pomôcť k orientácií v našej edukácii.

Materské mlieko predstavuje najvhodnejšiu a najoptimálnejšiu formu výživy pre Vaše bábätko. Produkcia materského mlieka môže začať ešte počas tehotenstva a zvyšuje sa po pôrode. Prvé dni sa tvorí tzv. “kolostrum”, ktorého hlavná úloha je imunologická a vyprázdňovacia. V nasledujúcich 2 týždňoch sa mení cez tzv. “prechodné mlieko” na “zrelé mlieko”, ktoré zabezpečí kompletnú výživu dieťatka do jeho 6. mesiaca. Zloženie závisí od času laktácie a dokáže sa prispôsobiť aktuálnym potrebám bábätka.

Dojčenie v prvých dňoch po pôrode

Včasná stimulácia bradavky a satie dieťaťa na prsníku bezprostredne po pôrode počas
bondingu (kontakt koža na kožu ) podporuje tak úspešnosť ako aj dĺžku trvania dojčenia.
Časté a neobmedzené dojčenie v prvých hodinách po narodení je základným predpokladom úspešného dojčenia
.

Prvých 24 hodín
● prikladať dieťa k prsníku aspoň 6-8 krát/24hodín – dĺžku ani frekvenciu dojčenia nečasujeme
● dieťa nepociťuje v prvý deň života hlad, no je dôležité aby satím stimulovalo obidva prsníky a prijímalo tak kolostrum
● dieťa počas prvého dňa môže viac oddychovať a spať – je ale potrebné ho prebudiť a motivovať k
dojčeniu
● pomôckou pre zobudenie dieťaťa je kontakt koža na kožu, hladkanie či vytlačenie kolostra
z prsníka na pery dieťaťa
● sledovanie odchodu moču (stačí 1x za prvých 24 hodín)

Nasledujúce dni
● Opakované dojčenie (8-10-12 krát/ 24hodín) v nasledujúcich dňoch je nevyhnutné tak pre stimuláciu tvorby materského mlieka, ako aj pre zabezpečenie dostatočného hmotnostného prírastku dieťaťa. Dostatočné dojčenie tiež pomáha zmierňovať žltačku.
● je potrebné striedanie prsníkov počas dojčenia kvôli ich stimulácii
● častá potreba satia dieťaťa predovšetkým v popoludňajších a večerných hodinách, kedy sa
striedajú fázy nenutritívneho a nutritívneho (výživného) satia je normálna a potrebná pre tvorbu MM.

Iniciálne naliatie prsníka
● nastáva u matky na 3.-4. deň po pôrode. Je to normálny (fyziologický) proces, ktorý je príznakom začiatočnej tvorby materského mlieka.
● V prsiach cirkuluje zvýšené množstvo krvi a lymfy. Prsia sú plnšie, opuchnutejšie, ťažšie a na dotyk citlivejšie. Výrazné naliatie prsníkov nastáva pri nedostatočnom alebo nedostatočne častom vyprázdnení prsníkov.
● počas iniciálneho naliatia prsníkov je vhodné aplikovať teplé obklady pred dojčením (kvôli
uvoľneniu). V prípade, ak je prsník horúci a bolestivý môžete si aplikovať aj chladné obklady na
10-15 minút po dojčení.
●Taktiež je potrebné realizovať pred dojčením masáž, ktorá zmierni opuch prsného dvorca – dvorec po masáži zmäkne a dieťa ľahšie uchopí bradavku. Postup: tkanivo dvorca jemne zatlačíme na 1-3 minúty proti hrudníku, kým sa nevytvorí okolo špičky bradavky kruh (,,kvet“) a tkanivo
dvorca zostane mäkké.

Správne priloženie k prsníku

● správne priloženie dieťaťa k prsníku pozitívne ovplyvňuje začiatok dojčenia, posiľňuje sebadôveru matky vo vlastné schopnosti
● cyklus satia u zdravého novorodenca trvá v priemere 48-52 minút
● každým prisávaním, hľadaním polohy, každým papaním sa bábätko učí
● satie bábätka výrazne stimuluje Vašu laktáciu
Dieťa: má ústa na široko otvorené, brada sa dotýka prsníka, pery sú vyšpúlené von, jazyk presahuje spodnú peru, viac dvorca vidieť nad ústami ako pod nimi
Matka: sedí pohodlne, podopiera prsník tak, že palec leží asi 3 cm nad bradavkou a ostatné prsty pod bradavkou, ústa dieťaťa sú vo výške prsnej bradavky a ucho-bedrá a ramená sú v jednej línii.
Matka privedie dieťa k prsníku (nie naopak) a počká kým dieťa nájde bradavku a prisaje sa.

názorné správne priloženie k prsníku

Známky efektívneho dojčenia u matky (od 2.-3.dňa po pôrode )
● matka pociťuje jemné mravčenie v prsníku v úvode dojčenia – pri spustení oxytocínového reflexu
● z druhého prsníka odkvapkáva materské mlieko počas dojčenia
● matka pociťuje uvoľnenie v prsníku , prsníky sú po dojčení mäkké a voľné
● mierne bolesti v podbrušku (sťahovanie maternice) – vplyv oxytocínu vylučovaného počas dojčenia

Známky efektívneho dojčenia u dieťaťa
● má vyšpúlenú hornú i dolnú peru, jazyk presahuje dolnú peru
● vidíme jemný pohyb sánky dieťaťa
● počujeme ako dieťa prehĺta
● materské mlieko mu vyteká z úst

Včasné známky hladu u dieťaťa
● sacie pohyby ústami, pohyby rúk k ústam, vyplazovanie jazyka, mľaskanie jazykom, rýchle pohyby očí, rozrušené pohyby tela a nepokoj.
● Plač je neskorý príznak hladu – treba sa mu vyhnúť a včasne reagovať na potreby dieťaťa. Skorá odpoveď na signály hladu dieťatka nám zabezpečí jeho väčšiu trpezlivosť a ochotu spolupracovať pri prisávaní. Ak sa bábätko budí s hladom, skúste sa vyhnúť rutinnému prebaľovaniu pred dojčením a dieťa si radšej hneď priložiť na prsník

známky hladu u dieťaťa

Polohy pri dojčení

● k dosiahnutiu úspešného dojčenia je nevyhnutná správna poloha matky aj dieťaťa
● poznatky o procese satia a prisatia dieťaťa k prsníku pozitívne ovplyvňujú dojčenie, matka a dieťa sa cítia šťastne
● Nedostatočné poznatky techniky satia a polôh pri dojčení vedú k začiatočným problémom – poranené bolestivé bradavky, prsníky, bolestivé naliatie prsníkov, mastitída, kolikovité bolesti brucha u dieťaťa (Viď nižšie).

1.Bočná „futbalová“ – pri veľkých prsníkoch, či plochých bradavkách u matky
2.Poloha Priečna „modifikovaná“ – ideálna u prvorodičiek, nezrelých detí
3.Poloha Madony – využívaná u viacrodičiek, dojčení na verejnosti
4.Poloha v ľahu na boku – pre dojčenie v noci
5.Vertikálna poloha – podporuje vrodené správanie dieťaťa, uľahčuje jeho prisatie a satie na
prsníku. Je taktiež polohou počas bondingu.

2. modifikovaná priečna poloha
4. poloha v ľahu na boku

Najčastejšie problémy pri dojčení

  • poranené, bolestivé bradavky, ragády – pri nesprávnej technike alebo polohe sa na bradavke môžu objaviť trhlinky tzv. ragády. Bradavku nevyberajte z úst bábätka nasilu, ale vsuňte koniec malíčka do ústneho kútika, čím odstránite podtlak a dieťa sa samo pustí. Ideálne je bradavku po dojčení potrieť materským mliekom alebo epitelizačnými masťami s obsahom lanolínu alebo pantenolu. Prsníky treba vetrať, neprekrývať ich prsnou vložkou ani podprsenkou.
    – Po objavení ragády na bradavke je potrebné skontrolovať prípadne upraviť techniku dojčenia aj polohu pri dojčení. Dieťa priložiť najskôr na prsník, ktorý je menej bolestivý . Vyhľadať pomoc laktačnej konzultantky alebo zdravotníckeho personálu.
  • retencia mlieka, upchatý mliekovod a mastitída – ide o bolestivé zatvrdnutie časti prsníka sprevádzané začervenaním kože a zvýšenou teplotou. Pridaním sa bakteriálnej infekcie vzniká zápal prsníka – mastitída. Príčinou býva nedostatočné vyprázdňovanie mlieka pri nesprávnej technike alebo obmedzenom dojčení a infikovanie trhliniek. Riešením je úprava techniky dojčenia, masáže, teplé obklady, pri mastitíde aj celkové protizápalové lieky, v niektorých prípadoch aj antibiotiká. V dojčení pokračujte.
  • laktačná kríza – obdobie, kedy má mamička relatívne menej mlieka k aktuálnym potrebám bábätka v čase jeho intenzívneho rastu. Najdôležitejšie je nevzdávať sa, pokračovať v častom dojčení (aj v noci), ponúkať oba prsníky a v priebehu 2-3 dní sa tvorba mlieka prispôsobí zvýšeným potrebám dieťatka.

Známky efektívneho (dostatočného) dojčenia

  • vaše dieťatko je dojčené na požiadanie (podľa potrieb dieťaťa a matky ) 8-12x/24 hodín
  • močenie a zmena stolice – prvý krát by sa malo bábätko vycikať do 24 hodín. Postupne produkcia moču narastá. Do 48 hodín po narodení odchádza aj prvá stolica (smolka), ktorá je zeleno-čiernej farby. Postupne sa stolica stáva svetlejšou (žlto-hnedou) a mení sa jej konzistencia na kašovitú. Moč je číry (svetložltý) a po približne týždni života má dieťa 6-8 mokrých plienok za deň a stolicu 3x denne. V prvých 4-6 týždňoch má dieťa stolicu 2-5x/deň, 6-8 mokrých plienok/deň a moč je číry, bledožltý. Po 4-6 týždňoch môže byť stolica 3x/deň alebo aj 1x/14 dní.
  • hmotnosť – každý novorodenec má po pôrode úbytok hmotnosti. U fyziologického donoseného novorodenca je tento úbytok maximálne 10-13% z jeho pôrodnej hmotnosti. Od 3. dňa by dostatočne dojčené bábätko nemalo mať straty na hmotnosti, od 5. dňa by malo priberať a na 10. deň dosiahnuť pôrodnú hmotnosť.

Na záver len krátka informácia – na našej Neonatologickej klinike pracujú laktačné poradkyne, ktoré môžete osloviť, rovnako ako ktorúkoľvek neonatologickú sestru. Radi Vám pomôžu a poradia. Želáme Vám príjemne strávený čas v našej pôrodnici a úspešné odštartovanie dojčenia 🙂

Kolektív Neonatologickej kliniky