Milá mamička,
tieto informácie sú určené na oboznámenie sa s priebehom hospitalizácie Vášho novorodenca na našej klinike a vysvetlenie Vám rutinných vyšetrení a výkonov, ktoré čakajú Vaše bábätko v najbližších dňoch. Počas pobytu v pôrodnici sa o Vás spoločne stará kolektív Gynekologicko-pôrodnickej kliniky a kolektív Neonatologickej kliniky.
ČO SA DEJE NA PÔRODNEJ SÁLE?
Po pôrode zostávate so svojim bábätkom najbližšie 2 hodiny na pôrodnej sále. V prípade problémov či komplikácií počas pôrodu sa na postupe s Vami dohodne novorodenecká sestra alebo lekár.
- APGAROVEJ SKÓRE
– ide o zhodnotenie popôrodnej adaptácie novorodenca v 1., 5. a 10. minúte života 0 – 2 bodmi sa ohodnotí dýchanie, vzhľad a farba kože, tonus (svalová sila), akcia srdiečka a reakcia na manipuláciu. O dobrej adaptácií hovoríme, keď je Apgarovej skóre aspoň 8 bodov v prvej minúte. - BONDING
– ide opriamy kontakt novonarodeného dieťatka s jeho maminkou, prípadne ocinom, či iným rodinným príslušníkom bezprostredne po pôrode. Slúži k vytvoreniu si včasného vzájomného spojenia. Má veľa výhod či už pre rodičku, ale aj pre bábätko. Inými slovami sa nazýva aj “skin to skin” čiže kontakt kože na kožu.
– “bondovať” môžete v prítomnosti sprevádzajúcej osoby (bližšie informácie Vám poskytne zdravotnícky personál pôrodnej sály). V prípade, že nemáte sprevádzajúcu osobu, ak to bude z personálnych dôvodov možné, budeme sa snažiť vyčleniť sestričku, ktorá pri Vás ostane počas celého bondingu. - PRVÉ OŠETRENIE
– vykonáva ho novorodenecká sestrička buď priamo na Vašom pôrodnom boxe, alebo na novorodeneckom kútiku
– ošetrenie pupočného pahýľa svorkou
– identifikácia novorodenca (označenie novorodeneckým náramkom)
– meranie a váženie novorodenca
– meranie telesnej teploty, a tým zároveň kontrola priechodnosti konečníka
– výplach spojivkového vaku – slúži ako prevencia gonokokovej infekcie (1 kvapka Povidon Jodidu do každého oka) - PODANIE VITAMÍNU K
– keďže novorodenec má fyziologický nedostatok tohto vitamínu, všetkým bábätkám sa podáva ako prevencia krvácavej choroby. Podávajú sa 2 kvapky do úst dieťaťa - ODBER KRVI Z PUPOČNÍKA
– odber vykonaný ihneď po pôrode na vylúčenie kongenitálneho syfilisu
– vyšetrenie krvnej skupiny novorodenca, ktorého mamička má KS 0 alebo Rh negat
Čo sa bude diať na oddelení?
Po 2 hodinách Vás spolu s bábätkom prevezú na izbu na pôrodnícke oddelenie, kde hospitalizácia prebieha systémom rooming-in, čiže bábätko máte neustále pri sebe. Ak by ste sa cítili príliš vyčerpaná, prosím upozornite na to neonatologickú sestru.
Hospitalizácia fyziologického novorodenca trvá minimálne 72 hodín. Počas nej bábätko opakovane vyšetrí lekár, ktorý sleduje jeho adaptáciu, hodnotí jeho zdravotný stav, novorodeneckú žltačku a prípadné odchýlky. Prvé vyšetrenie lekárom býva realizované buď priamo na pôrodnej sále, alebo v priebehu prvých hodín na Vašej izbe. Počas hospitalizácie u nás realizujeme všetky skríningové vyšetrenia.
Novorodenecká sestra Vás bude navštevovať niekoľkokrát denne, aby zistila ako sa Vám darí. Poučí Vás o starostlivosti o bábätko, o prebaľovaní, pomôže Vám s prikladaním k prsníku a rozbehnutím laktácie. Tiež sa Vás bude pýtať na močenie a odchod tzv. smolky, čo je prvá stolica novorodenca. Bábätko by sa malo vymočiť prvý krát v priebehu 24 hodín, následujúce dni by malo cikať aspoň 2 – 3x za deň a po prvom týždni života by malo mať 5-6 plne pomočených plienok za celý deň. Prvý odchod stolice by mal byť do 48 hodín, následne je odchod stolice u každého bábätka variabilný. Kúpeľ bábätka Vám ukáže sestrička na druhý deň.
Novorodeneckú žltačku kontrolujeme pomocou bilirubinometra “ťuknutím na kožu bábätka” vždy pri rannej vizite a následne aj pri kontrole sestričkou večer. V prípade nutnosti realizujeme odber krvi.
Ranné vizity prebiehajú denne v čase od 7:30 do 10:30 hod., prípadne dlhšie, podľa počtu novorodencov na oddelení. Prepustenie domov sa realizuje približne okolo 10:00 – 11:30, keď Vám lekár Neonatologickej kliniky prinesie prepúšťaciu správu od Vášho bábätka a poučí Vás o ďalšom postupe.
Na našej klinike pôsobia laktačné poradkyne, ktoré počas pracovnej doby skontrolujú všetky
mamičky a radi Vám pomôžu s dojčením. Taktiež na našej klinike pracuje aj milá psychologička, ktorá má vždy čas Vás vypočuť.
Ako jediná klinika na Slovensku ponúkame skoré prepustenie po 48 hodinách, ak počas pôrodu a popôrodnej adaptácie nenastal žiaden problém. O tejto možnosti sa informujte ráno pri vizite.
Novorodenecký skríning
Skríning znamená aktívne vyhľadávanie ochorení, ktorých včasná diagnóza umožní začať liečbu, čo najskôr a tým pomôcť včas.
Skríning vrodenej katarakty (zákal šošovky) – vykonáva ho lekár počas vizity. Oftalmoskopom (špeciálnym malým prístrojom) zasvieti do oka bábätka a pozoruje prítomnosť tzv. červeného reflexu. Je to dôkaz priehľadnosti šošovky
Skríning sluchu – vyšetrenie tzv. otoakustických emisií. Realizuje ho novorodenecká sestrička počas dňa, keď je dieťatko v úplnom pokoji, trvá približne 2-3 minúty a je nebolestivý. Do vonkajšieho zvukovodu sa zavedie malá sonda a prístrojom sa zhodnotí záchyt “ozveny zvukov“.
Ultrazvukový skríning vrodených vývojových chýb obličiek – ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra. Realizuje ho lekár na tretí deň života bábätka v čase o 13:00 na našom oddelení.
Skríning vrodenej dysplázie bedrových kĺbov – špeciálnym hmatom lekár pri vizite vyšetruje mobilitu bedrových kĺbov. Ultrazvukové vyšetrenie u ortopéda treba realizovať do 4 týždňov veku bábätka. Široké balenie odporučí podľa potreby práve ortopéd.
Skríning vrodených vývojových chýb srdca pulznou oxymetriou – cieľom je odhaliť závažné vrodené vývojové chyby srdca. Vykonáva ho sestrička počas dňa pulzným oxymetrom, ktorým meria nasýtenie krvi kyslíkom na pravej ruke a nohe dieťaťa.
Skríning zo suchej kvapky krvi – ide o odber krvi bábätka k vylúčeniu niektorých vrodených a dedičných ochorení (cystická fibróza, kongenitálna hypotyreóza, kongenitálna adrenálna hyperplázia,
fenylketonúria, plus 9 raritnejších ochorení). Vykonáva sa medzi 72. – 96 hod. života dieťaťa (čiže väčšinou pri prepustení u nás na oddelení). Odber sa robí na špeciálnu odberovú kartu, ktorá sa posiela do Národného skríningového centra v Banskej Bystrici.
Na záver Vám chceme zaželať príjemné chvíle strávené v našej spoločnosti a zážitok, na ktorý budete rady spomínať.
Kolektív Neonatologickej kliniky